broj u ediciji: 64
isbn: 978-86-7718-100-0
godina: 2010
broj strana: 408
cena: 1280
Rasprodato
[Naruči knjigu]
Dubravka Ugrešić
NAPAD NA MINIBAR
Beleška o autorki:
Dubravka Ugrešić objavila je knjige priča “Poza za prozu” (1978) i “Život je bajka” (1983), romane “Štefica Cvek u raljama života” (1981), “Forsiranje romana-reke” (1988), “Muzej bezuvjetne predaje” (1997), “Ministarstvo boli” (2004) i “Baba Jaga je snijela jaje” (2008), i zbirke eseja “Američki fikcionar” (1993), “Kultura laži” (1996), “Zabranjeno čitanje” (2001) i “Nikog nema doma” (2005). Dela su joj prevođena na gotovo sve evropske jezike. Za svoju prozu i eseje dobila je brojne međunarodne nagrade i priznanja. Više o autorki na www.dubravkaugresic.com.
Beleška o knjizi:
Eseji uvršteni u ovu knjigu nastajali su u razdoblju od tri godine (2007-2010). Pre nego što su ukoričeni, bili su objavljeni u poljskim novinama “Gazeta Wyborcza”, u engleskom “The Drawbridgeu”, u švajcarskom “NZZ-u”, te u beogradskoj “Reči” i na sajtu “Peščanika”. Neki su pak napisani po narudžbini, recimo, “Hexperimente” iz Ciriha, Burgtheatera iz Beča, te British Comparative Literature Association iz Kenterberija.
I u ovim se svojim ogledima, kao i u ranijim knjigama, Dubravka Ugrešić bavi velikim pitanjima dodira Istočne Evrope i Zapada, te sudbinom književnika i književnosti u zagrljaju svetonazora i ideologija koji iz tog dodira proističu. No, uz sve to, u “Napadu na minibar” jasno se ocrtava i jedna nova autorkina pozicija, nagoveštena u prethodnoj knjizi eseja “Nikog nema doma”: reč je o poziciji univerzalnog nepripadanja. To je, naime, gledište koje autorki omogućava da precizno i sa mnogo nijansi razradi naizgled banalno pitanje “kuda ide ovaj svet?”, te da ponudi niz kompetentnih, u njenom velikom znanju i bogatom iskustvu utemeljenih odgovora. Znanje i iskustvo Dubravke Ugrešić razlog su što je žal za prošlim vremenima i rastočenim svetovima u ovim esejima potisnula vedra radoznalost i otvorenost prema onome što dolazi.